Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hidrojen yakıt sistemi,

HANGİ TİP YAKIT VE MOTORLA KULLANILIR,

içten yanmalı tüm motorlarda ve tüm yakıt tiplerinde kullanılır. Benzin, mazot, lpg fark etmez.

PARÇALARI,

elektroliz regülatörü ( ELEKTROLİZ REGÜLATÖRÜ TİTANYUMDUR VE DÜNYADA TEK’DİR) , su depoları, elektornik kontrol ünitesi ( PWM, ELEKTRONİK YAZILIMLIDIR VE ARAÇTAN SİSTEMİN ÇEKTİĞİ ELEKTRİĞİ YARIYA DÜŞÜREN ÖZEL YAZILIMLI CİHAZDIR. DÜNYADA TEK’DİR.), röle ve sigortadan oluşan bir cihaz setidir.

ÇALIŞMA ŞEKLİ,

siz su depolarına 2500-3000 km de yarım litre su eklersiniz. Elektroliz cihazı motor çalışmaya başladıktan on saniye sonra devreye girer, su depolarından aldığı suyu elektroliz denilen işleme tabi tutar ve suyu, hidrojen ve oksijene çevirir. Hidrojen motora aracınızın hava filtresinden yeteri kadar emilir, sistemin üreteceği saf oksijen alınması gerekenden fazla olacağından zararlıdır, ayrılır ve doğaya salınır, hidrojen ise hava filtresi emişiyle yanma odalarına gönderilir.

ÇALIŞMA MANTIĞI,

hava filtresinden emilen havaya karıştırılan hidrojen, yanma odalarına ulaşır. Yanma odalarında ana yakıtla beraber yanar. Ana yakıtın yanmayan kısmının da yanmasını sağlar, ayrıca tam yanma olması egzos emisyonunu sıfıra düşürür. Motorun içini kurumdan temizler ve bir daha oluşmasını engeller. Tam yanma aynı zamanda piston ivmelerini huızlandır ve motoru daha seri hale getirir. Güçlendirir. Hidrojen motor ısınma derecesini stabil tutarak motorun ömrünü uzatır. Tam yanma ve sıfır emisyon aynı zamanda motorda karbon artıkları ile temas eden tüm aksamları temizler ve temiz kalmasını sağlar, egr, egr valfi, partekül filtresi, siboplar gibi.

MONTAJ ŞEKLİ,

Bu set, araçlarda motor kaputu altına, uygun yerlere montaj yapılır. Montajda motor ve kaporta aksamında hiç bir şekilde değişiklik, tadilat yapılmaz. Sadece hava filtresinden gaz girişi sağlanır. Aracınızı sattığınızda sistemi üzerinden söktürüp aldığınız araca montaj yaptırdığınızda eski araçta sadece hava filtresindeki giriş için açılan 2 cm lik delik kalır. Araca başka hasar vermesi söz konusu değildir.

BAKIM,

Sistem bakım gerektirmeyen bir yapıya sahiptir, yine de 100 bim km de bir komle su değişikliği sistemin ömrünü uzatacaktır.

Sonuç olarak, avrupa birliği ürünü olan bu sistemi aracınıza montaj yaptırdığınızda, 2 liralık suyla, 2500-3000 km boyunca aracınıza tasarruf yaptırır, gücünü ve motor ömrünü artırır ve sıfır emisyonla doğa dostu araç kullanırsınız. Yalnızca iki liralık suyla…

Sistem maliyetini, yakıttan tasarrufla size geri öder ve yıllar boyu yakıta vereceğiniz paradan tasarrufla size kazandırır.

Sistemi kullananlara sorabilirsiniz.

Sistemi iade edebilirsiniz.

Tasarruf garantilidir, paranızı boşa harcamazsınız. Sİstem ömrü uzundur yıllarca kullanabilirsiniz.

Cihazın çalışması, saf suyun, hidrojen ve oksijen olarak elektroliz ile ayrı ayrı ayrıştırılmasıyla sağlanır.

Elektroliz cihazının ürettiği hidrojen motora iletilirken oksijen doğaya salınır.

Hidrojen yakıt sistemi saf su ile çalışır. Saf su azaldıkça hemen her yerden temin edilebilecek olan saf su ile su haznesi tamamlanır.

Sistem hidrojen ve oksijen gazlarını ayrı ayrı ürettiği için, motora asla zarar vermez, motorun sürekli olarak temiz kalmasını, randımanlı ve tasarruflu çalışmasını sağlar.  Ana yakıtın hidrojen ile birlikte tam yanma sağlaması, egzostan atılan zehirli atıkları neredeyse sıfıra düşürür.

Diğer bir deyişle doğa dostu bir motor olur.

Yanma odalarına hava ile birlikte giren hidrojen, mazot veya benzini %100 yakar. Bu özellik yakıtın tam yanmasını sağlarken beraberinde motor içinde tam bir temizlik sağlar. Yakıttan dolayı kurum bağlayan motorlar hidrojenin desteği ile kurumdan tamamen temizlenir ve kurumlanma yapmaz. Güç artımı, motorun yakıtını tam ve yüksek yakması ve motor tork’unu yükseltmesiyle gerçekleşir.

Tasarruf.

Hidrojen sisteminin yakıt tasarrufu araç tip ve motor teknolojisine göre değişiklik gösterir. Minimum alınabilecek yakıt tasarrufu % 15 ile % 45 aralığındadır.

Güç artışı.

Hidrojen sisteminin motorda yaptığı tork artışı % 30 bulmaktadır.

Güç ve tasarruf hemen alınır mı?

Motordaki güç, sistemin bağlanmasıyla hemen kendini gösterir, tasarrufun tam alınması ise cihaz motora bağlandıktan sonra motorun içindeki kurumun temizlenme süresince artar. Cihaz motora takılır takılmaz hemen tasarrufa başlar ancak bu minimum düzeydedir. Yaklaşık olarak 1000 km lik bir çalışma saatinden sonra motor tamamen kurumdan temizlenmiş ve yakıt tasarrufu olması gereken seviyeye gelmiş olur. Bu tasarruf araç tipine göre değişiklik göstermekle beraber minimum %15 dir.

Hidrojen sistemi benzinle veya dizel çalışan tüm araçlarda kullanılır. Cihazın farklı tipleri mevcuttur.

Silindir hacmi 1500 cm3e kadar olan, 1500 ile 5500 cm3 arasında olan ve 5500 ile 16000 cm3 olan motorlarda kullanılır, cihaz hem 12 Volt hem 24 Volt olarak üretilmiştir.

Tekerlekli tüm kara taşıtları ( motorsiklet hariç ) iş makineleri, deniz araçları, sanayi jeneratörleri vb. Tüm araç ve motorlarında kullanılır.

Cihazın bir tehlikesi var mıdır?

Hidrojen sisteminde yakıt depolama söz konusu değildir. Araç çalıştırıldığı andan itibaren hidrojen üretimi başlar ve motor stop edildiğinde üretim durur. Bu yüzden sistemin bir tehlikesi veya aracın herhangi bir kısıtlaması yoktur. ( kapalı garajlar ve benzeri alanlar )

Suyun doğru akım kullanılarak hidrojen ve oksijenlerine ayrılması işlemine elektroliz denmektedir. Hidrojen üretimi için en basit yöntem olarak bilinmektedir. İlke olarak, bir elektroliz hücresi içinde, genelde düzlem bir metal veya karbon plakalar olan, iki elektrot ve bunların içine daldırıldığı, elektrolit olarak adlandırılan iletken bir sıvı bulunmaktadır. Doğru akım kaynağı bu elektrotlara bağlandığında akım iletken sıvı içinde, pozitif elektrottan negatif elektroda doğru akacaktır. Bunun sonucu olarak da, elektrolit içindeki su, katottan çıkan hidrojen ve anot tan çıkan oksijene ayrışacaktır. Burada yalnız suyun ayrışmasına karşılık, su iyi bir iletken olmadığı için elektrolitin içine iletkenliği artırıcı olarak genelde potasyum hidroksit gibi bir madde eklenir.

Suyun elektrolizi için, normal basınç ve sıcaklıkta, ideal olarak 1.23 volt yeterlidir. Tepkimenin yavaş olması ve başka nedenlerle, elektroliz işleminde daha yüksek gerilimlerde kullanılır. Hidrojen üretim hızı, gerçek akım şiddeti ile orantılı olduğundan, ekonomik nedenlerle yüksek akım yoğunlukları yeğlenmektedir. Bundan dolayı pratikte suyun ayrıştırılması için hücre başına uygulanan gerilim genelde 2 volt dolayındadır.

Kuramsal olarak, her metreküp oksijen için 2.8 kW-saat elektrik enerjisi yeterli olmakla birlikte, yukarıda özetlenen nedenlerle pratikte kullanılan elektrik enerjisi miktarı bir metreküp hidrojen üretimi için 3.9-4.6 kW-saat arasında değişmektedir. Buna göre elektroliz işleminin verimi %70 dolayında olmaktadır. Ancak, son yıllarda bu alanda yapılan çalışmalar ve gelişen teknoloji sayesinde %90 verim elde edilmiştir. Pratikte kullanılan elektroliz hücrelerinde, nikel kaplı çelik elektrotlar kullanılmaktadır.

Elektroliz bol miktarda hidrojen üretimi için fosil yakıt devrinde geliştirilebilecek olan tek yöntem olarak gözüküyor. Su elektrolizinden hidrojen üretimi 50 yılı aşkın bir süredir bilinen basit bir altyapıya sahip olan, verimliliği yüksek ve hareketli parçası olmayan bir sistemdir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
WhatsApp
gönder
Translate »